Plansze z literami W i w, kartki z wydrukowanymi literami W i w
- 23.03.2020 16:37
- Rodzicu do tych zabaw będziecie potrzebowali: plansze z literami W i w, kartki z wydrukowanymi literami W i w
W marcu jak w garncu
Pierwiosnek Władysław Broniewski
Jeszcze w polu tyle śniegu,
Jeszcze strumyk lodem ścięty,
A pierwiosnek już na brzegu
Wyrósł śliczny, uśmiechnięty.
Witaj, witaj kwiatku biały,
Główkę jasną zwróć do słonka,
Już bociany przyleciały,
W niebie słychać śpiew skowronka.
Stare wierzby nachyliły
Miękkie bazie ponad kwiatkiem:
„Gdzie jest wiosna? Powiedz, miły,
Czyś nie widział jej przypadkiem?”
Lecz on widać milczeć wolał.
O czym myślał – któż to zgadnie?
Spojrzał w niebo, spojrzał w pola,
Szepnął cicho: „Jak tu ładnie…”
Proszę przeprowadzić rozmowę z dzieckiem na temat wiersza:
Przykładowe pytania O jakiej porze roku mowa w wierszu? Która pora roku była przed nią? Jaka będzie następna? O jakich charakterystycznych cechach wiosny wspomina autor? Które z nich widać na naszej ilustracji? Jakie inne zmiany zachodzą wiosną w przyrodzie?
1. „W wazonie już są…, wkładam…” – zabawa językowa z elementem dramy. Proszę pokazać dziecku niewielki wazon i poprosić o opisanie jego kształtu, koloru, ewentualnych wzorów. Zapraś swoje dziecko do zabawy: Za chwilę będziemy podawać sobie ten wazon, pokazując jak aktorzy, że wkładamy do niego kwiaty. Każdy będzie musiał powtórzyć nazwy kwiatów zaproponowane przez osoby uczestniczące w zabawie np. mama , tato, brat, siostra, a na końcu dodać własną propozycję. Nazwy kwiatów mogą się powtarzać, pamiętajcie jednak o odpowiedniej kolejności. Rodzic rozpoczyna zabawę gestem wkładania kwiatu i słowami, np.: W wazonie jest żonkil, wkładam pierwiosnek. Rodzic przypomina dziecku przypomnieć sobie kolejność wkładanych kwiatów.
- wazon „W jak wazon” – prezentacja litery w w wyrazie. Pokazujemy dziecku planszę z prezentacją litery w. Prosimy dziecko o wyklaskanie słowa zgodnie z modelem sylabowym: wa-zon, jednocześnie wskazując kolejne pola na planszy. Wspólnie z dzieckiem policz sylaby w wyrazie. Poproź dziecko o zaproponowanie innego gestu, który pozwoli łatwo pokazać podział na sylaby, np. tupanie, dotykanie podłogi jednym palcem. Następnie pokaż dziecku – wcześniej przygotowany - model głoskowy wyrazu z pól niebieskich (spółgłoski) i czerwonych (samogłoski) i preprowadzć zabawę z analizą głoskową analogicznie, jak w przypadku analizy sylabowej. Dziecko przelicza głoski, wspomagając się polami na przygotowanej przez rodzica planszy. Pokazuje liczbę głosek na palcach. Rodzic prezentuje sposób pisania liter W i w na kartce zwraca uwagę dziecka na kierunek pisania litery. Poproś dziecko, by opowiedziało, jak zbudowane są te litery – jaki mają kształt, z jakich figur się składają, w którym miejscu się łączą, czy odrywamy rękę podczas pisania. Rodzic zwraca uwagę dziecka na miejsce litery W i w w liniaturze.
- Monografia litery i liczby „Dotknij W w” – Rodzic pokazuje dziecku dużą planszę z literą W. Dziecko próbuje pisać w powietrzu literę według wzoru – najpierw ręką dominującą, później drugą. Następnie Rodzic pokazuje dziecku planszę z w, a dziecko powtarza ćwiczenie. Później Rodzic kładzie na podłodze przed dzieckiem kartkę z wydrukowanymi literami W i w. Dziecko unosi jedną stopę i próbuje kreślić nią litery. Następnie kartki z literami przyczepia do ściany za pomocą masy mocującej. Z pewnej odległości, nie dotykając powierzchni kartki, piszą w powietrzu litery W i w.
- plansze z literami W i w, kartki z wydrukowanymi literami W i w dla każdego
Załącznik 1 - plik do pobrania i wydrukowania
Załącznik 2 - plik do pobrania i wydrukowania
Załącznik 3 - plik do pobrania i wydrukowania
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły